Przejdź do strony: Mieszkania

Mieszkanie dla Młodych

Program MDM – Co to takiego?

MDM to rządowy program wsparcia Młodych. Program ruszył od 1 stycznia 2014 roku potrwa 5 lat. Celem programu są dopłaty do zakupu nieruchomości, które będą traktowane jako wkład własny. Pula środków jest jednak ograniczona.

Prezentowany przez nas biuletyn pozwoli Państwu zapoznać się ze szczegółami programu mieszkania dla młodych.

Rząd ustanowił na ten cel roczne limity. Kolejność składania wniosków ma znaczenie!

Inwestycje objęte rządowym programem Mieszkanie dla Młodych Zalasewo, Pobiedziska, Szamotuły:

Dla kogo mieszkania MDM?

Programem zostaną objęci młodzi ludzie do 35 roku życia. W przypadku par lub małżeństw decyduje wiek młodszej z osób. Warunkiem koniecznym przy wnioskowaniu o dopłatę jest nieposiadanie w chwili obecnej oraz w przeszłości żadnej innej nieruchomości mieszkaniowej oraz zaciągnięcie kredytu na co najmniej 50 % ceny mieszkania, na okres minimum 15 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wnioskodawca wychowuje trójkę dzieci.

Kto nie może ubiegać się o wsparcie ?

  • Osoby, które przekroczyły 35 lat
  • Osoby, które były właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (także spółdzielcze własnościowe prawo), a także osoby które były właścicielami lub współwłaścicielami budynku , jeżeli ich udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal.

(wyjątkiem jest sytuacja, gdy wnioskodawca w chwili ubiegania się o dopłatę MdM, wychowuje trójkę dzieci)

Jakie mieszkania będą objęte programem?

Osoby zainteresowane wsparciem będą mogły zakupić mieszkanie, które będzie miało maksymalnie 75 m2 powierzchni. Jeżeli wnioskodawcy mają troje lub więcej dzieci własnych lub przysposobionych, program zezwala na zakup mieszkania mdm, mającego maksymalnie 85 m2 powierzchni. Bez względu na wielkość mieszkania, państwo w ramach programu MdM dopłaci tylko do 50 m2  jego powierzchni w określonej przez ustawę wysokości. Gdy wnioskodawca w chwili ubiegania się o dopłatę MdM wychowuje trójkę lub więcej dzieci, limit powierzchni zwiększa się do 65m2.
Dopłata dotyczy tylko lokalu i pomieszczeń w nim się znajdujących  (nie obejmuje komórek, balkonów, tarasów, loggi, antresol, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, strychów).

Co możemy zyskać?

Dopłata jednorazowa 10 % do wkładu własnego dla singli  i małżeństw  bez dzieci. Dodatkowych 5 % w przypadku gdy rodzina ma przynajmniej jedno dziecko oraz kolejne  5%. w przypadku gdy w przeciągu 5 lat w tej rodzinie urodzi się bądź zostanie przysposobione trzecie lub kolejne dziecko. Gdy liczba wychowywanych dzieci wynosi 3 lub więcej, wnioskodawcy mogą otrzymać kolejne 5%.

 

 

Kiedy zostanie wyczerpany limit dopłat oraz co wtedy?

Jeśli kwota przeznaczonych  w danym roku środków na dopłaty przekroczy poziom 95 % wtedy wnioski przestaną być przyjmowane. Stanie się to,  także gdy suma środków z wniosków zakwalifikowanych do wypłaty w kolejnym roku przekroczy 50% wszystkich środków przeznaczonych na dopłaty w tym roku.

Czy wniosek o dofinansowanie można złożyć na więcej niż jedno mieszkanie mdm?

Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednej instytucji kredytującej przez nabywcę ubiegającego się o finansowe wsparcie mogą dotyczyć wyłączenie tego samego mieszkania , a określone w tych wnioskach terminy wypłaty finansowego wparcia nie mogą się różnić.

Jakie limity dopłat zostały przewidziane na poszczególne lata?

2014 rok – 600 mln zł
2015 rok – 715 mln zł
2016 rok – 730 mln zł
2017 rok – 746 mln zł
2018 rok – 762 mln zł

W sumie w latach 2014 – 2018 wsparcie wyniesie maksymalnie 3 553 mln zł.

Przejdź do strony: Mapa inwestycji
Przejdź do strony: Biegaj z Agrobex
Przejdź do strony: Promocje
Przejdź do strony: Wykończenie pod klucz
Przejdź do strony: Finansowanie
Przejdź do strony: Poradnik kupującego
Przejdź do strony: Kurier mieszkaniowy
Przejdź do strony: Kontakt